Libra per Femije

Botimet për fëmijë në Panairin e Librit

panairi-femijetDisa nga botimet më të rëndësishme lidhen me zgjerimin me tituj të rinj të serive për fëmijë mbi moshën 8 e 9 vjeç:

Një familje e paparë

Koni dhe Maksi

Më quajnë… (biografitë e njerëzve më të famshëm në botë)

Seria e Klasikëve botërorë për fëmijë vjen tani në 3 variante të ndryshme:

Klasikët e mi të parë (përshtatur për moshat mbi 3 vjeç)

Klasikët për fëmijë (përshtatur për moshat mbi 7 vjeç) Continue reading “Botimet për fëmijë në Panairin e Librit”

Advertisements
Libra per Femije

Cilat janë disa nga librat që këshillohen të lexohen për fëmijët nën moshën 15-vjeçare?

tom-sojeriDisa nga librat që duhet të lëxojnë fëmijët janë:

“Historia e lepurit Piter”, “Uini Puh”, “Tregimet e vëllezërve Grim”, “Piter Pan”, “Pipi çorapegjata”, “Liza në botën e çudirave”, “Aventurat e Tom Sojerit”, “ Djemtë e rrugës Pal”, “Tre musketjerët”, Continue reading “Cilat janë disa nga librat që këshillohen të lexohen për fëmijët nën moshën 15-vjeçare?”

Aktivitete

Papirus promovon botimet e saj në panairin e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë

panairi-ne-fakultetNë kuadër të Ditës Botërore të Librit, Fakulteti i Historisë dhe Filologjisë organizon panairin e librit ku marrin pjesë 17 shtëpi botuese. Midis tyre është  e pranishme edhe shtëpia botuese Papirus e cila promovon titujt më të fundit nga fusha e komunikimit. Continue reading “Papirus promovon botimet e saj në panairin e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë”

Aktivitete

Kalendari i aktiviteteve të Papirus për muajin shkurt

liber-aktGjatë muajit shkurt shtëpia botuese Papirus do të realizojë një sërë aktivitetesh promovuese. Papirus do të gjendet pranë lexuesit me botimet e saj të fundit dhe njëkohësisht do të zhvillojë aktivitete bashkëpunimi me partnerët e saj të ngushtë. Disa nga aktivitetet që do të organizohen gjatë muajit shkurt janë:

13 shkurt, ora 17:00 – Prezantim i botimeve të reja nga autorë të huaj në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Marrin pjesë përkthyesit e librave, gazetarë dhe analistë kritikë të librit. Continue reading “Kalendari i aktiviteteve të Papirus për muajin shkurt”

Best Sellers

10 romanet që duhet ti keni në librarinë tuaj

 

10-romanet10 “Don Kishoti i Mançes”nga Migel de Servantes

Tregimi I aventurave te dy kalorësve që luftojnë me mullnjtë e erës.

  1. ”Zonja Dalloway“ nga Virginia Woolf

Vetëvrasja e Septimus nuk e përkëdhel ndërgjegjjen e heroinës tonë

  1. ”Turpi” nga JM Kortez

Një profesor anglishteje nga Afrika e Jugut humbet gjithçka pasi josh një studente.

  1. “Xhejn Ejr” nga Sharlot Brontë

Pavarësisht se sa e varfër dhe e vuajtur ajo është, zoti Roçester dëshiron të martohet me të ilegalisht. Continue reading “10 romanet që duhet ti keni në librarinë tuaj”

Autoret

Panairi i librit “Tirana 2016”, ja autorët e huaj dhe shqiptarë që sjellin botimet e tyre

libraaPanairi i 19-të i librit do të zhvillohet në datat 9 deri në 13 nëntor, gjatë të cilave shtëpitë botuese do të prezantojnë disa nga librat e tyre të rinj, si çdo vit, por edhe botimet e tyre më të mira të kohëve të fundit. Shtëpia botuese Papirus, këtë vit vjen me këto propozime: Continue reading “Panairi i librit “Tirana 2016”, ja autorët e huaj dhe shqiptarë që sjellin botimet e tyre”

Autoret

“Murgu”, botimi i fundit nga Papirus

murgu-artan-fugaShtëpia botuese Papirus ka hedhur në treg romanin më të fundit të akdemikut Artan Fuga, “Murgu”.

Romani është një thirrje për rikthim në identitetin tonë të vërtetë europian duke rizbuluar vlerat e së kaluarës sonë iliro-arbnore, me ndikime nga bota heleniko-romake dhe që përmban perla të cilat mund të krenohemi përpara të gjithë Europës, por që fatkeqësisht, i kemi keqtrajtuar, mohuar, braktisur. Continue reading ““Murgu”, botimi i fundit nga Papirus”

Kreu

Papirus dhuron libra për studentët e ekselencës

Shtëpia botuese Papirus ka dhuruar libra për studentët e ekselencës në degën e Gazetarisë dhe Komunikimit. Gjatë një ore të hapur të zhvilluar në ambientet e fakultetit të Histori-Filologjisë, përfaqësues të Papirus zhvilluan një diskutim me studentë të gazetarisë për botimet e reja që kanë vlerë në fushën e komunikimit dhe domosdoshëmira e tyre për të kuptuar dinamikat e tregut mediatik shqiptar.

Gjatë takimit, Papirus dhuroi për 10 studentë të ekselencës librat më të njohur të fushës së komunikimit. Ndër librat që u dhuruan studentëve ishin Komunikimi në shoqërinë masive-Artan Fuga, Mediat dhe shoqëritë-Francis Balle, Të shpëtojmë komunikimin- Domenique Wolton, Gazetaria shqiptare në tranzicion-Jonila Godole etj. Continue reading “Papirus dhuron libra për studentët e ekselencës”

Kreu

Papirus merr pjesë në Tirana Open, çmime për fituesit

Tirana Open-Festivali i librit paraqet një panair gjithëpërfshirës të librit për  nxitjen e shkëmbimit kulturor mes autorëve shqiptarë dhe ndërkombëtarë.  Me stenda nga shumica e shtëpive botuese të librit të Shqipërisë, panairi është organizuar në katin e parë të Pallatit të Kongreseve Continue reading “Papirus merr pjesë në Tirana Open, çmime për fituesit”